Ako fotiť mesiac

Človek vidí mesiac a povie si: to by bolo fajn odfotiť. Zamieri fotoaparát na mesiac a cvakne.

Ale na fotografii v lepšom prípade bude len niečo takéto – fotografoval som pred zotmením.

Skúsenejší fotograf hneď pochopí, že tu s ním len začala taktizovať automatika a tak pomocou kompenzácie expozície stiahne expozíciu.

Mesiac je však stále veľmi nejasný a navyše maličký.

Áno, je to astronomická fotografia

Aj keď mesiac sa zdá byť veľmi veľký, v skutočnosti je to celkom maličká bodka, ktorá fotografovi narobí hodne starostí. Preto odporúčam pred skúšaním fotografovania prejsť si nasledujúce tipy.

Sám sa astronomickej fotografii nevenujem a tak je možné, že niektorí z vás poznáte aj lepšie triky, ako s aparátom „na mesiac“. Budem rád, ak sa s nami o ne v diskusii k článku podelíte.

Kedy?

Najlepšie je fotiť mesiac počas splnu. Vtedy je celý – na rozdiel od fotografií na týchto ukážkach. Čím menej z mesiaca bude osvetleného, tým menej sa dá pracovať automatikou…

Statív

Nie je absolútne nevyhnutný, ale veľmi vám pomôže.

Mesiac, obzvlášť v splne, svieti pomerne intenzívne a expozičný čas bude so zaťatými zubami a bez dýchania udržateľný aj z ruky. Možno. Na veľa pokusov. Silnejší zoom totiž komplikuje udržateľnosť takého času.

Ak si fotoaparát môžete niekam oprieť, alebo dať na statív, bude vaša práca luxusná.

Ostríme

Vopred sa pripravte na to, že automatika možno na celej čiare zlyhá.

Nemusí, ale môže.

Mesiac je totiž extrémne kontrastný objekt – hlboká tma proti silnému jasu. To nie každý fotoaparát dokáže korektne vyhodnotiť. Výsledkom potom je, že aparát proste mesiac nedokáže zaostriť vôbec.

Čím sa dá pomôcť pri ostrení?

  1. Statív. Málo pohybov prospieva procesu ostrenia.
  2. Silná clona. Je nádej, že plným zaclonením sa stane mesiac pritmavý pre zaostrovací subsystém a potom fotoaparát zrazu ochotne zaostrí.

Ak máte, použite manuálne zaostrenie – no tu možno narazíte na zaujímavý jav: niektoré fotoaparáty nedokážu zaostriť na až tak „nekonečnú“ vzdialenosť, v akej sa dá vidieť mesiac. Zaostria len na bližšie objekty a dosť.

Ak je to váš prípad, môže trochu, ale naozaj len trochu pomôcť vysoká clona – hĺbka ostrosti sa môže vďaka tomu prehĺbiť a ostrý bude aj mesiac.

Nepríjemným javom je, že mnoho digitálnych fotoaparátov po silnejšom zaclonení fotografuje už pomerne neostrý obraz. Dochádza k javu, kedy sa na príliš malom clonovom otvore láme svetlo.

Cloníme

Ako som už naznačil – ak si to situácia nevyžiada, nepoužívajte vysokú clonu.

Citlivosť

Nastavte manuálne na najnižšiu, aká sa nastaviť dá – znížite tým zrnitosť fotografie.

Expozičný čas

Čas nebude problémom – aj pri clone 8 sa dostanete k nejakej pätnástine sekundy. Preto nehrozí, že by nastal problém s pohybom mesiaca po oblohe.

Ak sa niečo pohne, bude to fotoaparát na nekvalitnom statíve.

Automatika verzus manuál

Ak máte manuálne riaditeľný prístroj, tu ho využijete.

Problém automatiky je v tom, že vidí samú tmu a tú malú bodku v strede veselo ignoruje.

Vy chcete, aby tma bola tmou a bodka žltou bodkou.

Automatika si zas o veci myslí toto.

Tu často nepomáha ani bodové meranie expozície. Ak však je senzor bodovej expozície dostatočne malý, môžete ho na určenie pomerne presnej expozície pokojne použiť.

Najlepšie výsledky však dostanete manuálnou expozíciou, pri ktorej môžete – pri kontrole histogramu – nastaviť čo najpresnejší expozičný čas. Chcete dosiahnuť, aby najsvetlejšie časti mesiaca boli pomerne svetlé aj na fotke – nie však biele.

Takýto záber je už preexponovaný – mesiac nemá kresbu.

Nočná fotografia s mesiacom v jednom zábere nie je možná – aspoň nie tak, aby mesiac bol prekreslený.

Mesiac stále nie je prekreslený a nočné mesto už vôbec nevidieť.

Ak chcete nočnú fotografiu s mesiacom, ktorý je prekreslený, ostane ako jediná možnosť koláž…

Nastavenie bielej

A ďalší problém.

Nastaviť bielu nebude jednoduché.

Niektoré fotoaparáty vám umožnia namerať mesiac a spraviť z neho takmer striktne sivý objekt. Hádam aj tak nejako má vyzerať.

Iné prístroje zas zoberú priemer aj s okolím (a šumom) a mesiac bude zelený, modrý, alebo iný…

Posledne som videl reportáž z mesiaca v televízii, ale veľa si nepamätám. Bol sivý. Mal som tuším 4 roky a čiernobiely televízor.

Ja – neastronomický fotograf – by som odporúčal voliť programové nastavenie bielej na denné svetlo. Mesiac bude dožlta – aj vďaka exhalátom nad mestom. Ak budete fotografovať na horách, mesiac bude asi o niečo menej žltý.

Tu je najlepšie spraviť si zopár skúšobných obrázkov – mesiac vám neutečie. Odfotografujte viacero verzií a vyberte si tú, ktorá sa vám bude najviac hodiť.

Zoom

A teraz si radšej hlbšie sadnite, idú zlé správy.

Ak máte trojnásobný optický zoom, mesiac si veľmi neodfotíte. Na obrázku bude príliš malý.

Toto je zmenšený, ale neorezaný záber desaťnásobným zoomom, posilnený digitálnym. Mesiac je stále veľmi ďaleko…

Jediné, čím sa veci dá pomôcť je orezať fotografiu vo fotoeditore:

Takto. Potom sa začne trochu ponášať na detailnú fotografiu, ale mierna neostrosť digitálneho zoomu skazí dojem.

Záver

Predtým, než začnete nariekať, že váš univerzálny digitálny fotoaparát nedokáže získať špionážne fotografie detailov kráterov na mesiaci, mali by ste si položiť otázku, načo vám treba tú fotku.

  • Ak „len“ chcete vidieť mesiac zblízka, na internete nájdete veľa fotografií mesiaca, dokonca aj zo strán, ktoré zo zeme neodfotografujete. Sú neporovnateľne kvalitnejšie, než by sme získali pomocou bežnej fototechniky.
  • Ak chcete fotografovať mesiac vy a naozaj detailne, chce to vybavenie, ktoré spravidla presahuje amatérske možnosti. 

Dalo by sa síce pomocou zložitej konštrukcie spojiť fotoaparát s bežným ďalekohľadom, ale to už stojím kdesi na polceste medzi astronomickou fotografiou a kutilstvom.

Komentáre k článku: Ako fotiť mesiac

  1. petob 27. augusta 2004

    Veru, veru. Odfotit mesiac nieje take lahke, ako sa na prvy pohlad zda… Skusal som, ale s vysledkom som nebol spokojny.
    Dakujem za rady.

  2. Tom@s 27. augusta 2004

    Ja som bol :) Bodove meranie, podexponovat, max. zoom,….a bolo v poho udrzatelne z ruky. Zapni si najvacsiu kadenciu (drzis spust a fotis) a urcite sa z 10-20 fotiek najdu take kt. su vydarene. Problem so stativom je ze ho musis poriadne natocit na vysku…a potom sa krcit pod stativom…hm

  3. sleeper 27. augusta 2004

    Dobre astronomicke fotografie sa ziskavaju vacsinou z viacerych zaberov spajanymi roznymi matematickymi algoritmami aby boli vyrovnane jasy a bolo prekreslene co najviac z fotografovaneho objektu. http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=7206&rp=1

    linka na nejake mesiace ale fotenen aj pomocou astronomickeho dalekohladu :) http://www.ricksastro.com/

  4. Domino 27. augusta 2004

    ja som skusal mesiac fotit cez dalekohlad. mal som dalekohlad s 10x priblizenim a 3mpix 3x zoom fotak. dalekohlad na jeden stativ, fotak na druhy aby bol objektiv tesne nalepeny na okular dalekohladu. max zoom na fotaku, ostrenie je problem, treba manual na najmensiu moznu vzdialenost! expozicia samozrejme manual na vela pokusov. Inak je to dost pracne, lebo mesiac sa stale posuva a kym si vsetko nastavim, tak mesiac ujde, ale da sa to stihnut.

  5. sleeper 27. augusta 2004

    nejake linky fotene len digitalmi a beznymi ludmi :)
    http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=43887&gal=photo
    http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=44146&gal=photo

    tak ma napada, ze je nejlepsie fotit ked je mesiac nizko nad obzorom. vacsinou byva o hodne vacsi kvoli atmosfere

  6. paulie 27. augusta 2004

    sleeper: To s tim obzorem je povera!!! Mesic se jen ZDA nizko nad obzorem vetsi, protoze se netopi v obrovskem prostoru oblohy, ale je mozne jej opticky srovnavat s objekty na horizontu.

    Nejdulezitejsi pravidlo pro foceni Mesice je cvakat cvakat cvakat, jako o zivot. Pro foceni za okularem dalekohledu to plati dvojnasob. Situaci totiz znacne komplikuje atmosfera, ktera zpusobuje neklid obrazu. Lidske oko to nevnima, protoze si z „plovouciho“ Mesice podvedome vybira ty nejlepsi obrazky.

    Jinak co se tyce foceni s dalekohledem, dulezite je mit co nejvetsi vystupni pupilu, v praxi to znamena co nejvetsi prumer objektivu a co nejmensi zvetseni. Jinak se Mesic sotva vejde do zorneho pole viditelneho ve fotoaparatu.

    Par fotek nejen Mesice na mych strankach… Nektere jsou fotomontaze – jednou jsem fotil vychod Mesice a tak jsem smontoval podexponovany Mesic a preexponovane popredi, podruhe jsem zase snazil „smichat“ nekolik obrazku uzkeho srpku s popelavym svitem, aby vysledek pusobil verohodne.
    http://mika2.cesnet.cz/www.astronomy.cz/denik/g2.php3?gal=G00

  7. paulie 27. augusta 2004

    Jeste ad. Mesic u obzoru – NEJHORSI je fotit Mesic u obzoru, protoze na nej koukame pres nejtlustsi vrstvu atmosfery a tudiz je nejhorsi obraz…

  8. paulie 27. augusta 2004

    Neni to uplne digi, ale pro pokoukani…
    http://foto.astronomy.cz/
    http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/

  9. BoBo 27. augusta 2004

    Zasa p. Vesely nezabudol na nic ;) Uz som cakal, ze zabudne poznamenat zoom… ale nie :(.. Fakt na 3x zoome nema cenu sa o nieco pokusat… to vravim z vlastenj skusenosti… A tie casy… mne sa to zdalo neuveritelne, ale za jasnej noci som na F8 fotil casom 1/320 na ISO50 … Mesiac je fakt jasny objekt (to je jasne :o)))

  10. sleeper 27. augusta 2004

    paulie: potom sa asi objekty na horizonte velkostne menia alebo si nidky nevidel rozne velky mesiac nad obzorom podla podmienok v atmosfere. Neviem ti to fyzikalne vysvetlit ale ked si najdem cas pohladam na webe nieco :)

  11. milos 27. augusta 2004

    Tento efekt sa nazyva „moon illusion“ – na webe je plno clankov, ktore sa tym zaoberaju.

  12. paulie 27. augusta 2004

    sleeper: bohuzel nemam po ruce snimek Mesice vysoko nad obzorem, ale mam tu nejake Slunce, ktere ma stejny uhlovy prumer. Je dokonce o 1,5 uhlove minuty mensi, protoze snimek Mesice byl porizen den po perigeu.
    http://mika2.cesnet.cz/www.astronomy.cz/denik/tmp/slunce.jpg
    http://mika2.cesnet.cz/www.astronomy.cz/denik/tmp/mesic.jpg
    Foceno pochopitelne stejnym pristrojem se stejnym zoomem. Mesic je dokonce MENSI, protoze je zplosten refrakci – to je jediny atmosfericky efekt, ktery se projevi.
    Pokud ani ted neveris, vyzkousej si sam. :)

  13. sleeper 27. augusta 2004

    Ale ste sa do mna pustili :) Verim tomu ze sa javi inak velky ked je s cim provonavat. Ja sa len sanzim povedat, ze som videl rozne velky mesiac na tym istym horizontom a to pripisujem roznej situacii v atmosfere. Pohladam na webe nieco o tomto. Moon illusion ma velmi nezaujima :)

  14. sleeper 27. augusta 2004

    The distance from the surface to 300 mb averages 9,300 gpm. When the sun is directly overhead, radiation passes through 9,300 meters of atmosphere between the surface and 300 mb. When the sun is at an angle, it must pass through a greater length of the atmosphere before reaching the surface. When the sun is passing through the atmosphere at a 45 degree angle, the radiation must pass through 13,000 meters of atmosphere between the surface and 300 millibars. When the sun is passing through the atmosphere at a 5 degree angle, the radiation must pass through 107,000 meters of atmosphere between the surface and 300 millibars.

    The amount of scattering and refraction differential depends on how far the sun’s radiation must pass through the atmosphere. As the length of passage of light through the atmosphere increases, the amount of scattering and the refraction differential increase. When the sun or moon are within about 10 degrees of the horizon, they look much bigger than they do higher in the sky. One theory of why the sun and moon look bigger near the horizon is because the light is being scattered more and because refraction causes the light to spread out more. This increase in scattering is also the cause of sun sets and sun rises giving a red color on the horizon.

  15. paulie 27. augusta 2004

    sleeper: uhlovy prumer Mesice se meni v zavislosti na vzdalenosti od Zeme zhruba mezi 29,4 a 33,5 uhlovymi minutami. Ale neni to moc vyrazny rozdil.

  16. paulie 27. augusta 2004

    Shrnme to – je to opticky klam. Ty dva obrazky, co jsem poslal, to prece jasne dokazuji.

  17. milos 27. augusta 2004

    Sleeper: Pojmom Moon Illusion je pomenovany jav, ked sa mesiac nad obzorom javi vacsi (ci nie o tom sa tu diskutuje)? Myslim, ze to doteraz nikto uspokojivo nevysvetlil.

  18. paulie 27. augusta 2004

    milos: jedno z vysvetleni tady obslehl sleeper. Ale to s tim rozptylem je nesmysl. Znovu se odkazuji na sve snimky, ktere dokazuji, ze fyzicky je Mesic u obzoru stejne velky jako vysoko nad nim (pouze je zplostely).
    Cili zbyva jedine vysvetleni – je to pouze vec psychologie. To je to, o cem jsem mluvil. Mesic nizko nad obzorem muzeme srovnat se stromy a domy a tehdy vypada vetsi, nez kdyz je vysoko a nemame jej s cim porovnat.
    Vzpomente na znamy obrazek dvou stejnych kruznic, ktere narysujeme jednou k velke kruznici a jednou k male. Pak ta, ktera se nachazi vedle male kruznice, vypada vetsi nez ta druha.

  19. sleeper 27. augusta 2004

    paulie: ja netvrdim ze moon illusion neexistuje. len to nevysvetluje preco sa mi raz javi nad tym istym horizontom vacsi ako inokedy. cez vikend este pohladam na webe. a ked mi dojde novy fotak tak sa pokusim vyfotit mesiac nad tym istym horizontom v roznych podmienkach. ale obavam sa ze to tak skoro nebude. vyziada si to dlhsie fotenie.

  20. paulie 27. augusta 2004

    sleeper: OK, ale dojdes jen k tomu, co jsem se ti tady snazil celou dobu vysvetlit. Mesic bude jevit v prubehu nekolika tydnu vykyvy uhloveho prumeru v rozsahu 15% diky jeho priblizovani/vzdalovani od Zeme. Nic vic.

  21. ap 27. augusta 2004

    ja si práve naopak myslím, že lepšie je mesiac fotiť keď nie je v splne, vtedy lepšie vidno krátery, časy tiež oveľa kratšie ako spomína Miro v článku, skôr ako hovoril Bobo v diskusii okolo 1/320 s, clona 8, zoom maximum /na mojej Z1 10×4=40 opt. x dig./, ostrenie manuálne na nekonečno alebo občas sa podarí aj automatike zaostriť- väčšinou na viac pokusov, statív nemám- takže len sa opriem napr. o rám okna :-)

  22. paulie 27. augusta 2004

    ap: zalezi, co clovek od Mesice chce, uplnek je docela fotogenicky, kratery jsou preci jen lepsi v dalekohledu… :) Ale s kratsimi casy a manualnim zaostrenim (pokud je k dispozici) souhlasim, digitalni zoom bych nedoporucoval. A lepsi je trochu odclonit, objektiv ma nejlepsi kresbu ve strednich hodnotach clony.
    http://photo.mysteria.cz/clanky/objekt2.html

  23. Beholder 6. septembra 2004

    ja mam Olympus c350 s 3x opt zoomom, a skusal som fotit mesiac cez hvezdarsky dalekohlad na hvezdarni v BB. Ten moj fotak ma malicky objektiv, takze akurat pasuje do okulara toho dalekohladu. Fotky vysli paradne.

  24. dandy 8. septembra 2004

    wooow – Miro – fakt super stranka! Velmi sa tesim, ze niekto nieco taketo robi! Diky moc, skvele typy, expertne recenzie, ukazky fotografii jednotlivych fotakov, no parada!

  25. MAHO 15. septembra 2004

    To Miro Vesely:
    jedna vyhrada – pokial viem, tak vacsina fotoaparatov OSTRI PRI MINIMALNEJ CLONE – t.j. aj ked si v rezime priority clony nastavim f8, tak pri zaostreni fotak odcloni na minimalnu clonu.
    Ved aj take „dela“ ako 10D a 300D ostria automaticky iba do svetelnosti f5,6 (a az 1Ds a 1D vedia myslim ostrit s f8)
    Okrem vacsieho mnozstva svetla, ktore sa do senzorov pri min. clone dostava je podla mna dost dolezite aj to, ze hlbka ostrosti je minimalna, preto sa fotak vie presnejsie trafit k rovine ostrosti.

  26. Vere 27. októbra 2004

    Zdravím Miro
    Konečne som na nete objavil stránku ktorá ma fakt zaujala. Našiel som tu kopec dobrých rád,trikov a nových nápadov,hlavne čo sa týka archivácie fotiek. Mám okolo 4000 fotiek a včera som potreboval nájsť jednu fotku a bolo to super, odporúčam každému, je to zábava hľadať ihlu v kope sena. Čo sa týka fotenia mesiaca, skúšal som to v čase keď som mal foťák len pár týždňov a nebudete tomu veriť ale nepodarilo sa mi to, až potom ako som si zaobstaral statív sa dalo rozoznať že to je mesiac, ak nájdem ihlu v kope sena tak by som poprípade mohol aj zaslať nejaké to moje foto mesiaca.

  27. laco 8. novembra 2004

    existuje vraj pravidlo na fotenie mesiaca:
    f=11 cas 1/ISO
    neskusal som

    nieco podobne je pre fotenie slnka:
    f/22 cas 1/ISO
    skusal som to a funguje perfektne

  28. panter 12. januára 2005

    Pani, o hviezdach v porovnani s Vami viem tak,… a fyzika – optika: viem ze existuje sosovka a rozptylka. To je vsetko. Ale chcem napisat, raz som v septembri isiel cez Cinovec a rozmyslam nad fotkami z National Geografic, kde je mesiac velky ako susedin zadok, ze ako sa to da tak nafotit, a zrazu som pomedzi stromy zbadal mesiac, tmavo oranzovy a velky tak, ze ked som sa pozrel cez volant, uplne mi ho takmer vyplnal. Strasne som lutoval, ze som nemal so sebou fotak. Ked je mesiac na oblohe, malokedy je vacsi ako moj nechcet na palci. Takze to take jednoznacne s porovnavanim k stromom a predmetom asi nebude…
    Inak su tu prekrasne fotky!

Pridajte komentár: