Digitálne fotografie – čo s nimi?

Máte nafotené. Čo s tým? Digitálna fotografia sa môže zmeniť nielen na papierovú formu, ale dá sa umiestniť na internet, či poslať e-mailom. No a asi najdôležitejšou je otázka, ako digitálne fotografie skladovať a archivovať?

Fotografie vtedy a dnes

Ešte celkom nedávno mala azda každá rodina fotoalbum. Jeden zošit alebo knihu, v ktorej boli všetky rodinné fotografie neraz viacerých generácií. "Toto je fotografia strýka" – veta, ktorá inými slovami znamenala "máme až jeden obrázok ako vyzeral". Fotografie boli proste cenné. Bolo ich málo, pretože boli cenovo aj technicky nedostupné.

Koncom minulého storočia už začali fotografie byť cenovo dostupnejšie a tak sa začalo fotiť viac. No aj tak bývalo časté, že rodina dala do fotoaparátu film pred Vianocami a nafotený bol až po dovolenke v lete. Možno po dvoch rokoch…

Dnes sú digitálne fotografie bežná vec. Digitálne fotoaparáty máme asi všetci. Kto nemá fotoaparát, má mobil a tie už dnes vedia fotografovať hádam všetky.

Ak si pozriete služby, ako Instagram, vidíte, že ľudia fotografujú miliardy záberov.

Nachádza sa v sene vôbec ihla?

Záplava fotografií prináša nepríjemný jav. Väčšinou ide o pomerne bežné, málo zaujímavé zábery. Je ich však neuveriteľne veľa. A tak sa môže stať, že doma v počítači máte digitálne fotografie v množstvách desiatok či stoviek tisíc. To je veľký pokrok oproti stavu pred sto rokmi. Otázka znie, či budeme mať čas niekedy si tie digitálne fotografie vôbec prehliadnuť.

Problémom nie je to, že máte priveľa digitálnych fotografií. Ale to, že trvale pribúdajú ďalšie a to vám zťažuje možnosť vrátiť sa ku starým záberom.

Ja preto odporúčam, aby ste si v pravidelných intervaloch spravili revíziu. Poviem vám, ako to robím ja, ak sa vám to zapáči, môžete to robiť podobne.

Ako triediť digitálne fotografie

Fotím rád veľa záberov, každú scénu chcem vidieť na desiatkach obrázkov. To má svoj zmysel. Skúsenosti (a škola :-) ma naučili, že cvaknúť zaujímavú vec len raz je riskantné. Čo ak fotografovná bytosť žmurkne? Pred objektívom práve preletí mucha? Fotoaparát zle zaostrí? Kopa iných vecí sa môže stať a preto je lepšie fotiť vždy viaceré fotografie naraz. Niektorí teraz budú kuvikať, že pravý profesionál vie a preto cvakne len raz, ale starostlivo. To sú, samozrejme, kecy. Pivné žvásty. Pozrite sa ako fotia profesionáli v ateliéri. Nikdy nie len jeden obrázok. Vedia prečo.

Tento prístup však má za následok, že si z bežného výletu donesiem bežne aj 1000 digitálnych fotografií. To sa dá prezrieť za pár minút, ale čo neskôr?

Preto odporúčam, najlepšie fotografie z výletu vyberte do samostatného adresára. Vždy keď je nejaká rodinná príležitosť (narodeniny, alebo len tak) dám vyrobiť najlepšie fotky za určité obdobie na papier. Som starý lakomec a nerád platím za zbytočné fotky. Preto sa do výberu dostane pomerne málo fotiek. Trebárs tak 20 až 50 za pol roka. Tieto fotky si uložím do samostatného adresára a práve to je zaujímavé.

  • Ich papierová verzia slúži ako milý darček.
  • Ich digitálny výber slúži ako spomienka.

Aj keď archivujem všetky, aj nepodarené fotky, v týchto výberoch sa dá pekne prezerať rodinný archív. Ak si chceme zaspomínať kde sme boli a ako sme sa pritom tvárili, je tu poruke výber toho najlepšieho, čo máme.

Občas sa však stane, že sa mi zažiada vrátiť sa a prezrieť si staršie digitálne fotografie. Potom sa dá ľahko nahliadnuť aj do archívu, kde sú úplne všetky.

Digitálne fotografie sú ako víno

Fotografie starnú a čím sú staršie, tým vyššiu majú cenu! Vzácne sú preto, že veci sa už nedajú ľahko nafotiť. To pre nás vytvára jednu drobnú podmienku: chráňte si digitálne fotografie. Myslite na ich archiváciu a zálohovanie!

  • Mať fotografie len v mobile alebo len vo fotoaparáte je extrémne riziko! Pamäťové médiá (karty) sú pomerne nespoľahlivý dátový nosič. Sú dobré na to nafotiť a niekam uložiť. Na archiváciu sú príliš rizikové.
  • Mať fotografie len v počítači je podobné riziko. Ak sa niečo stane, prídete o celý archív. Z harddisku síce je možné zachrániť niektoré dáta, ale je to pomerne drahý špás s neistým výsledkom.
  • Na CD / DVD / BluRay diskoch sú dáte tiež ohrozené. Stačí aby sa médium pokazilo (dosť bežná vec) alebo zlomilo a môžete si pískať.

Majte preto svoje digitálne fotogrfie na viacerých miestach. Na harddiskoch je to asi najvýhodnejšie. Kúpte si zo dva prenosné disky, skopírujte na ne svoje digitálne fotografie a jeden disk dajte do úschovy k svokre a druhý do inej rodiny. Ak chcete, dáta zašifrujte, nech si to nik neprezerá.

Ak sa vám niečo stane s počítačom, takto dostanete nazad aspoň podstatnú časť svojich digitálnych fotografií.

Hodnota množstva fotografií

Digitálne fotografie sú dnes už všade. To v istom zmysle znižuje cenu každej z nich. Čo je horšie, strácame aj prehľad, čo sme nafotili. Človek si nedokáže zapamätať, čo všetko má. A akokoľvek precízny archivačný systém zvolíte, za pár rokov zistíte, že je celkom nepoužiteľný.

Potom príde tá chvíľa, kedy si vzdychnete: staré dobré fotky z filmu. Bolo ich 36 za rok, viem, kde ich mám a kedykoľvek medzi nimi nájdem tú, ktorú hľadám.

Samozrejme, nikto nezakazuje fotiť málo a všetko umiestňovať hneď na papier. Ale povaha počítačov a digitálnej fotografie je už taká, že zvádza ku hromadeniu.

Fotky máte hneď. Koľko chcete. A tak fotíte viac – to je dobre. Ale nové a nové zábery postupne prekrývajú spomienky na staré fotky. Prekrývajú potrebu pozrieť si staré obrázky – aha, veď koľko máme novších…

Je to zaujímavý paradox. Neviem, ako ho riešiť. Akokoľvek by sa zdalo, že asi treba menej fotiť a ešte menej z toho aj archivovať, intuícia a skúsenosť mi hovorí nie. Nefoťte menej. Archivujte všetko. Možno to už nikdy nevyužijete – to sa vlastne takmer nič nestane. Ale čo ak za pár rokov budete chcieť nejaký starý obrázok. Áno, ten trocha neostrý, ktorý by už každý bol vymazal. Možno je to jediný záber, na ktorom je odfotený objekt, ktorý vás zaujíma.

Komentáre k článku: Digitálne fotografie – čo s nimi?

  1. Macka 29. októbra 2008

    Pre mňa najdôležitejšou otázkou je, ako poslať väčšie množstvo digitálnych fotiek? Na začiatku v článku uvádzate, aj „ako poslať digitálne fotky“. V článku som sa dočítala, ako ich hlave archivovať a či fotiť veľa, alebo málo a prečo, ale nedočítala som sa, ako poslať väčšie množstvo fotiek a to, keď sa o to zaujíma samouk s PC. Prosím o radu, ak je to možné. Vďaka.

  2. Miro Veselý 29. októbra 2008

    To je na dlho. Asi spracujem sólo článok.

  3. milan 6. novembra 2008

    Servus Miro,
    a ty sam si vlastne zastancom akeho druhu fototechniky?
    Si nakloneny skor digikompaktom ci SLR / DSLR?

  4. Miro Veselý 6. novembra 2008

    No to záleží na tom, čo sa fotí. Presnejšie pre aký účel sa fotí.

    Ja fotím kompaktom. Ale nežívím sa fotením. Na niektoré veci je film stále silnejší, ako digitál… Takže mňa sa to našťastie netýka, voľba je ťažká. Ale osobne som naklonený digitálu. Kvalita je dnes už publikovateľná a pokiaľ človek nefotí pre nejaké prestížne médium, nemá čo riešiť.

    Akože z dobre cvaknutého negatívu stále dostaneme asi o kúsoček viac. Ale je to podobné, ako v hi-fi technike. Väčšina ten rozdiel nerozozná.

  5. Quinny 18. januára 2009

    ahoj miro, v prvom rade by som chcela vyjadriť velkú spokojnosť po prečítaní tejto stránky. veľa som sa naučila a pomohlo mi to pri mojich ďaľších fotografiách. nie som žiadna profesionálna fotografka, ale fotografovanie ma fascinuje a venujem sa mu vo svojom voľnom čase. …. vlastne, fotím vždy, všade, všetko… lebo foťák nosím stále so sebou. ale chcela by som sa ťa opýtať na jednu vec. aký máš názor na fotoaparát SAMSUNG S760 ??? fotím s ním dlho a som aj spokojná, však čo viac môžem čakať od obyčajného digitálu, ale vieš, taký názor všeobecne… Ďakujem véélmo peknee:).

  6. Jojko 29. marca 2011

    Chcem vyjadriť vďaku a uznanie p.Veselému. Fotografujem už tak dlho že by mnohí mohli zaradiť ma medzi tých, ktorí sa v tej problematike vyznajú. Uisťujem však všetkých, že táto záľuba je ako ktorákoľvek vedecká disciplína. Nech sa z tej oblasti dozviem menej či viac, stále ostáva ale aj pribúda množstvo toho čo neviem. Parafrázujem tu výrok svetového vedca : Viem že nič neviem. Škoda, že všetci pri takom hobby sme limitovaní finančnými možnosťami. Na bývalom režime bolo viac toho čo sa nám nepáčilo. Bolo však aj niečo dobré. Z oblasti záujmovej činnosti to boli napr.závodné kluby, kde sa pre užívanie záujemcov dávali k dispozícii finančné prostriedky na technické vybavenie. Mali sme taký filmový a fotografický klub kde sme mali k dispozícii techniku, ktorú by sme nikdy doma nekúpii. Mali sme sme tam vedúceho, známeho a skúseného fotografa, ktorý nás mnoho naučil. Škoda, že také kluby neexistujú aj dnes. Teraz nie sú financie, ale sú ochotní a tiež schopní, ktorí cez internet radia a odovzdávajú svoje vedomosti a skúsenosti. Stránku som objavil náhodou a zrovnávam tú skutočnosť s rozprávkou , kde chudobný Janko nájde poklad- pokladničku plnú cenných vedomostí. Žiaľ, v pokladničke nie sú aj dukáty a tak mám problém aký fotoaparát si mám a hlavne môžem kúpiť. Tie rady na určenie toho čo chcem fotiť sú pekné, ale aparát môžem mať len jeden a fotiť chcem čo najviac z opísaných oblastí. Uprednostňujem však kvalitu fotografií a investovať môžem spolu max.300-400 Eur. Zatial mám len Olympus FE-370 / ide len o digitálne pretože na film som vybavený celkom solídne/ Budem vďačný za erudovanú radu.

  7. Jarmila Patáková 23. júna 2013

    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť. Bola som na dovolenke a fotky z dvoch dní mi zmizli z displaya a pri prenášaní do počítača sa už neukázali. Pritom číselne by mali ešte existovať, lebo fotoaparát mal asi 400 fotiek a do počítača sa preniesloasi 90. Je možné, že tie fotky ešte sú na pamäťovej karte? Ako sa to dá zistiť?
    Za odpoveď ďakujem. JP

  8. Miro Veselý 24. júna 2013

    Jarmila žiaľ, z takto formulovanej otázky sa odpovedať nedá vôbec. Ukážte to niekomu, kto sa v počítačoch vyzná, záchrana dát je možná ak nie sú prepísané. Ale či nie sú prepísané to nevie nadiaľku zistiť nikto. hlavne na tú kartu nič nefoťte.

  9. Komo 18. augusta 2013

    Aspon viem, ze podobne starosti nemam len ja. Snazim sa nefotit tisice fotografii, lebo to clovek ozaj nema kedy pozerat. To s tym vyberom najlepsich uz chcem urobit davno, snad v zime. Najvacsi problem mam ale , ked odfotim nejaky zaber viac krat a vsetky su dobre. Su rozdielne len povedzme kompozicne, alebo expozicne, ale pacia sa mi vsetky. To sa potom neviem rozhodnut, ktory nechat. Poviem si napriklad, ze na tejto ma dotycny inu grimasu a za par rokov by som si rad mozno pozrel aj tu. Alebo je hlavny objekt umiestneny v zabere vzdy inde, ale vzdy, podla mna, dobre. Na tomto musim zapracovat a zrejme najst odvahu viac mazat.

  10. Veronika 19. júna 2014

    Zaujimalo by ma cez aku firmu si mozem dat spracovat svoje fotografie. Napriklad svadobny fotograf nafoti 500 fotiek z toho upravi a spravi fotoalbum, lenze to je neprakticke musi kupovat , lepit , vkladat fotografie a ist na postu, alebo posielat kurierom fotoalbum ktory vytvoril. Sme v informacnej dobe a vsetko sa da zjednodusit. Hladam na internete ako to robia profesionali ktori fotia svadobne fotografie, urcite spolupracuju s niekym kto im vytvori fotoalbum a rovno posle k odberatelovi. Nepoznam ziadnu osobu , ktora ma v tomto skusenosti za kazdu informaciu vopred dakujem.

  11. Miro Veselý 19. júna 2014

    Veronika firiem, ktoré robia fotoalbumy je veľa a ich kvalita je pomerne vyvážená. Ak ide o svadbu, asi najlepšie je vyrobiť niektorú fotoknihu, rýchle, jednoduché. Ale skôr drahšie. Najjednoduchšie je zobrať milých 500 fotiek, dať ich na CD a to rozdávať zúčastneným. Fotoknihu len pre najbližších.

  12. JAPALO 19. júna 2015

    Ja z každého fotenia si robím samostatný súbor (aj keď je to trebárs len 10 záberov). Každý takýto súbor sa pri ukladaní do počítača začína dátumom zostaveným v opačnom poradí napr.: 20140611+POMENOVANIE UDALOSTI. Tým získavam aspoň čiastočný chronologický prehlad diania a samotného fotenia.

  13. Miro Veselý 19. júna 2015

    To je asi jeden z najlepších systémov. ja to robím od roku 2000 rovnako čiže názov s medzerami 2015 08 17 názov akcie a dôležité je dať tam tie správne slová a čo najviac lebo potom sa to hľadá fakt hnusne. trebárs viem, že som nafotil pred pár rokmi nejaký konkrétny motív a nebolo to označené, tak je koniec srandy…

Pridajte komentár: