Rodinné fotografie sú ako víno. Čím sú staršie, tým sú cennejšie. Preto radím: zálohujte si ich!

Miro Veselý

Nastavenie jasu bielej

Reklama

Veľa ľudí nastavuje monitor (aj televízory) tak, že proste obidve hodnoty “vytnú nadoraz” a je vybavené.

Tak silmo pustený obraz však nielen že škodí očiam a skracuje životnosť prístroja. Predovšetkým ukazuje nezmyselné farby.

Vľavo normálna fotka, vpravo ukážka, ako ju vidí mnoho ľudí.

Príjemné na oči

Nastavte preto jas tak, aby jasil len primerane. Otvorte si textový editor a chvíľu píšte. Nežerie vám biela oči? Ak nie, je nastavená primerane.

Na retuš sa dá použiť jasnejšia farba – zvýšite tak rozsah jasov. Ak ale na počítači píšete aj retušujete, býva výhodnejšie siahnuť po kompromisnom nastavení, než monitor stmavovať a zosvetlovať.

Biely bod

Najsvetlejším miestom na monitore je biela farba. Medzi ňou a jemnými svetlými poltónmi by ste mali vidieť rozdiely.

Mali by ste vidieť všetky štvorce od miesta, na ktoré ukazujú šípky.

Je to políčko “biela”. O niečo tmavšie políčko “1″ by ste mali celkom jednoznačne odlíšiť. A potom nasledujú ďalšie tmavšie a tmavšie štvorce.

Hrajte sa s páčkami jas a kontrast tak dlho, kým sa vám nepodarí také zobrazenie, aby ste videli všetky poltóny.

Podarilo sa?

Tak teraz ešte prísnejší test.

Vidíte rozdiel medzi bielou a štvorcom číslom 99? To je veľmi dobre. A teraz test pre najlepších:

Vidíte aj tu rozdiely? Sú takmer zanedbateľné, ale sú tam.

Sú to najjemnejšie možné stupne, menej to už nejde.

Ak máte lacnejší, alebo starší monitor a nevidíte všetky štvorce, netreba monitor hneď odpojiť a vyhodiť do kýbla. Dá sa s tým žiť, tento test je veľmi prísny. Stačí, ak budete vedieť, či vidíte celý rozsah, alebo nie. Ak nie, nevykonávajte radšej na takom monitore retuš – na iných monitoroch, alebo na fotkách môže tak retušovaná fotka vyzerať zle.

Kúpte si knihu

Internetový marketing: Tvorba webu od A po Zisk

Reklama

Pridajte komentár:


Miro Veselý

Miro Veselý
Viac info: miro-vesely.sk

Kontakt:
mv@mix.sk
facebook.com/miro.vesely

...a knihy Mira Veselého inšpirované skúsenosťou...

Knihy môžete zadarmo čítať na webe, alebo si ich zakúpiť v papierovej verzii.

Web www.digi-foto.sk bol založený 13. 1. 2003. Copyright 2003 - 2012 Miro Veselý. Všetky práva vyhradené.

Vytlačené z webu www.digi-foto.sk