Prečo sú niektoré fotky zlé?

Nikto nefotí dokonale a na mnohých fotkách sú rôzne technické chyby. Skúsený fotograf vie na prvý pohľad povedať, čo je na fotke zlé a prečo. Menej skúsený však nevie – odkiaľ by to aj mal vedieť – posúdiť, čo je na jeho fotkách v neporiadku. A kým sa to nenaučí posúdiť, nemôže sa ani pri fotení zlepšiť. Nevie kde vznikla chyba ani ako jej predchádzať.

Preto zakladám túto rubriku, kde postupne nájdete najčastejšie technické chyby pri fotení. Na ukážkach vás naučím tieto chyby presne identifikovať a aj to, ako im v budúcnosti môžete predísť.

Aj keď na prvý pohľad to možno vyzerá byť nemožné, tak je veľmi malé množstvo chýb, prečo môžete fotku skaziť. Teraz sa nebudem venovať kompozícii alebo nejakým umeleckým, či iným cieľom. Reč je o technickej stránke veci. Potom sa veci zjednodušia.

Neostrosť

Veľmi častou príčinou je neostrosť. Môže byť pohybová – kedy sa pohlo fotoaparátom, alebo sa pohol objekt fotografie, alebo obidvaja. S tým je ťažko niečo spraviť, taká fotka je zvyčajne zničená. Sú síce vo výhľade nástroje, ktoré sľubujú, že z pohnutých fotografií by možno vedeli niečo vykúzliť, ale kým to nebudeme vidieť, tak považujme "maznuté" fotky za zničené. To isté sa týka fotiek, kedy aparát nezaostril tak, ako mal.

Tma, alebo svetlo

Príliš tmavá, alebo príliš svetlá fotografia je tiež zničená. Tmavá sa dá trocha zosvetliť, ale skôr počítajte s tým, že je to zo zúfalstva. Tmavá fotografia bude po zosvetlení zrnitá, podivná. Niečo tam možno bude, ale bude to zlé.

Svetlá fotografia sa zachrániť nedá. Ak je nejaké miesto kde mala byť kresba biele, je koniec. Preto je lepšie dôkladne strážiť, aby taká situácia nenastala.

O niečo málo tmavšia fotka, než treba sa retušou dá vrátiť do výbornej kondície. O niečo svetlejšia tiež, ale práve vypadnuté miesta už nezachránite.

Zlá voľba motívu

Ak spravíte hrubú chybu pri "mierení" fotoaparátom, potom máte smolu. Veľmi častou chybou je šikmo držaný fotoaparát. Alebo odrezaný kus motívu, ktorý mal byť v obraze celý. Opačným extrémom je, ak niekto vidí v lese vtčika, cvakne ho z diaľky 100 metrov a potom ho na fotke ani nevie nájsť. Je dobré, aby to, čo fotografujete tvorilo podstatnú časť fotky.

Kombinácia rôznych faktorov

Amatérske fotky sú často zaťažené viacerými chybami naraz. U nich často nie je liek. Ak sú to dôležité fotky zo svadby, je to mrzuté. Preto jedna zo základných rád znie – fotografujte veľa. Ak idete na dovolenku, či fotiť významnú udalosť, nekupujte si nový fotoaparát tesne pred tým. Kým si ho dobre neosvojíte, nevytlačíte z neho to, čo zo staršieho. Môže vás nepríjemne prkvapiť, ak po akcii zistíte, že ste ho mali omylom nastavený v nejakom nevýhodnom režime a všetky fotky sú nejako poškodené.

Komentáre k článku: Prečo sú niektoré fotky zlé?

  1. niki piki 14. októbra 2010

    hihi ako vlastne?

  2. sobo 1. novembra 2010

    Chcem sa spýtať

  3. aa 26. novembra 2014

    takze asi tak…

  4. lula 10. decembra 2015

    Ja sa chcem opýtať, v čom je chyba? Väčšina fotiek je naoko rozmazaná ale po priblížení je ostrá. Mám Nikon D750 a neviem prečo sú tie foto také

  5. Miro Veselý 10. decembra 2015

    Z takého popisu neviem o čo môže ísť. Možno prehliadač fotiek nemá kvalitný obraz keď je fotka zmenšaná.

Pridajte komentár: