Rodinné fotografie sú ako víno. Čím sú staršie, tým sú cennejšie. Preto radím: zálohujte si ich!

Miro Veselý

Prenos fotiek z fotoaparátu do počítača

Reklama

Tá doba už pominula. To ste museli kartu z aparátu vybrať, zasunúť do niečoho, čo bolo pripojené na počítač cez LPT port a čakali ste dlhé minúty, až desiatky minút (!) kým sa fotky vychádzkovým tempom a so zjavnou nevôľou presťahovali na harddisk. A to boli ešte k tomu oveľa menšie karty!

Takmer všetky súčasné aparáty už však umožňujú prenos fotiek priamo z aparátu do počítača cez USB port. Veľká väčšina týchto zariadení je už priamo podporovaná súčasnými operačnými systémami (Windows XP, Linux, Mac OS) preto nevzniká žiadny problém. Ak máte poruke káblik, fotky presťahujete na väčšinu počítačov bez toho, aby bolo treba inštalovať doplnkové ovládače, alebo špeciálne programy.

Opatrne pri kúpe

Ak aparát idete ešte len kupovať, radím: nekúpte taký, ktorý na prenesenie fotiek vyžaduje nejaký svoj špeciálny softvér.

Nie je nič horšie, než situácia, keď ste v teréne a potrebujete rýchlo vyprázdniť aparát, aby sa dalo ďalej fotiť. Nájdete niekoho s laptopom, alebo internetovú kaviareň, ale váš foťák sa "nechytí". Málokto vám dovolí inštalovať nejakú neznámu softvérovú opachu, len aby ste si mohli preniesť pár fotiek…

Voľte taký foťák, ktorý sa po pripojení k bežnému počítaču prihlási, ako ďalší normálny harddisk.

Iné spôsoby

Existuje veľa zariadení, čítačiek pamäťových kariet, prenosných harddiskov, a "skladíšť" nafotených obrázkov, ale týmto zariadeniam sa v rýchlokurze venovať nebudem. Na všeobecnú informáciu o fotení to nie je nutné.

Kúpte si knihu

Internetový marketing: Tvorba webu od A po Zisk

Reklama

Komentáre k článku: Prenos fotiek z fotoaparátu do počítača

  1. Jozef 17. 03. 2008, 22:24

    Pán M.Veselý, najprv dovolte pekný pozdrav a poprosiť Vás o radu : Rozhodujem sa , (ako uplný začiatočník) na kúpu digitalneho foto . značky Panasonic LS 60. A čo by som veľmi od fot. chcel , preniesť fotky z fotoaparátu do počitača. Veľmi tomu nerozumiem , ako je to v návode Panasonic LS 60 udávané ( USB 1.1 , konektor pre napájenie zo siete …) , a či to nie je niečo , čo vyžaduje nejaký svoj špec. softver. Prosím Vás podívajte sa na to a poradte mi v tom , či to bude ,,šlapať´´bez problémov. Rozhodujem sa , ako laik – Medzi Panasonic LS60 a Olympus FE -210 , dovolím si Vás poprosíť , ktorý by ste mi ako začiatočnikovi poradili ? Ďakujem J. I.

  2. Daniela 07. 05. 2008, 10:38

    Dobrý deň!
    Mám na Vás prosbu,potrebujem poradiť.
    Z môjho fotoaparátu Samsung Digimax i5 mi zmizlo približne 300 fotiek,neviem ako.
    Neviete mi povedať kde a ako ich mám hľadať alebo už ich ani nenájdem?
    Asi nebude jednoduché vyjadriť sa,aj tak ďakujem.

  3. Lucia 29. 08. 2011, 0:02

    Mám podobný problém ako Daniela, ale mám Sony Alpha 380.
    Jednoducho som pozerala fotky vo foťáku a boli tam všetky.. A akonáhle som dala kartu do notebooku, už tam bola len väčšia časť z nich. Kde mohli zmiznúť? Nechápem.

  4. Miro Vesely 29. 08. 2011, 6:36

    Lucia niektoré počítače sú nastqavené na automatické stiahnutie fotiek z karty do počítača. potom sú v počítači, kde to neviem. treba hľadať, alebo sa poradiť s tým, kto vám počítač spravuje

  5. Lucia Schatzová 16. 09. 2011, 13:29

    Dobrý deň,chcela by som vás poprosiť o radu-som naozaj zúfalá.
    Ide o zmiznutie fotiek z pamäťovej karty z foťáku-Nikon COOLPIX S3000
    Na karte sme mali dve zložky 100 Nikon a 101 Nikon kde sme mali fotky z dovolenky.Pred pár dňami som brala foťák na oslavu a veselo fotila-ale keď som išla fotky preniesť z foťáku do pc,tak v tej druhej zložke 101 Nikon,som mala už len fotky z oslavy-kde zmizli tie z dovolenky???
    Veľmi pekne vás prosím o pomoc.
    Vopred ďakujem.

  6. Marianna 01. 02. 2012, 21:56

    Prosila by som o radu,ako prenesiem s fotoaparátu Canon fotky do PC.Prosím o radu,ďakujem

Pridajte komentár:


Miro Veselý

Miro Veselý
Viac info: miro-vesely.sk

Kontakt:
mv@mix.sk
facebook.com/miro.vesely

...a knihy Mira Veselého inšpirované skúsenosťou...

Knihy môžete zadarmo čítať na webe, alebo si ich zakúpiť v papierovej verzii.

Web www.digi-foto.sk bol založený 13. 1. 2003. Copyright 2003 - 2012 Miro Veselý. Všetky práva vyhradené.

Vytlačené z webu www.digi-foto.sk